Kõik meie kogudes olevad esemed on väärtuslikud ja olulised. Mõned neist on siiski erilisemad kui teised. Hiljuti tuli restaureerimiselt üks ilusamaid muuseumi museaale – vana ja väärikas rotangpunutisega ratastool.

Tooli annetas muuseumile paar aastat tagasi Kersti Tiik Kunstimuuseumist. Ese kuulus kunagi tema vanaisale Tõnis Hasenbuschile, kes oli Landi talu peremees Järvamaal. Ratastooli ostmine oli taluperele kindlasti kulukas, kuid siiski vajadusel võimalik. Tool osteti umbes 1929. aastal Tartust, kuid stiili järgi on see kindlasti vanem.

Uhkeid punutud ratastoole hakati Lääne-Euroopas valmistama 19. sajandi teises pooles. Ei ole teada, et Eestis oleks selliseid kunagi valmistatud või mõnda teist sellist leidunud. Võib arvata, et ka see tool on tulnud läänest ning tõenäoliselt mõne baltisaksa mõisniku kaudu, kes seda ise kunagi vajas.

Metallist rataste osa on osaliselt ümberehitatud, mis annab alust arvata, et Landi talusse osteti see kasutatuna. Nüüd särab uhke ratastool Tervishoiu Muuseumi kogus ning ootab võimalust pääseda mõnele näitusele. Tooli looga võib lähemalt tutvuda Muuseumide Veebiväravas http://muis.ee/museaalview/2849138

Ratastool restaureeriti Konserveerimis- ja Digiteerimiskojas Kanut.

Fotod: SA Eesti Tervishoiu Muuseum, Erakogu, SA Eesti Vabaõhumuuseum

Esmaabi ABC