Möödunud aastal avasime näituse „Loomulik surm“, mille juurde kuuluvad teema laiemaks tutvustamiseks loodud erinevad arutelu- ja haridusprogrammid. Aruteludel on osalenud oma valdkonna head tundjad ja lahtimõtestajad, kes oskavad teemale sügavamalt läheneda ja leida näiteid meid ümbritsevast elust. Näitus “Loomulik surm” on nomineeritud 2016 aasta parima näituse kategoorias. Näitus jääb avatuks kuni 31.08.2017.

Sissepääs 3€/osaleja.
Kõik arutelud algavad kell 17:30.

ARUTELUPROGRAMM KEVADEL 2017:

LEIN
15. veebruar

Kuidas ennast lohutada või kust otsida abi kalli inimese lahkumisel? Kuidas leinast väljuda? Käsitleme ka lähedase inimese vägivaldse surma või enesetapu mõju leinajatele. Kõnelevad psühholoog Tiiu Meres ja Usuteaduse Instituudi lektor Naatan Haamer.

USU JÕUD
1. märts

Mis juhtub pärast surma? Miks just sellised kombed ja tabud? Kuidas püüab religioon meid lepitada surma paratamatusega? Eri religioonide nägemus surma tõlgendamisel ja nende matusekombestik. Ülevaade kristliku maailmapildi, polüteismi ja idamaade arusaamade sarnasustest ja erinevustest.
Lektor Ringo Ringvee.

HEA SURM
15. märts

Milline on väärikas ja hea surm? Mida tähendab surija palliatiivne ravi? Kuidas ja kelle keskel mina sooviksin surra? Kas elu pühadus kaalub üles raske haiguse valu ja piinad ning koorma lähedastele? Eutanaasia poolt ja vastu. Teemat käsitlevad Tallinna Diakooniahaigla õendusjuht Teija Toivari ja haigla juhataja Jelena Leibur.

SURM KUNSTIS
29. märts

Kuidas käsitletakse surmatemaatikat kujutavas kunstis tänasel päeval ja minevikus? Milline on kunstivahendite mitmekesistumise mõju temaatika käsitluslaadile? Kas kaasajal on surm kunstis aktuaalne? Mil moel aitab surmakäsitlus kaasa kunstniku enda või kunsti vaataja leinaprotsessi läbimisele? Kas kunstil on teraapiline mõju? Lektoriks Anu Allikvee

PIMEDA RUUMI TERAAPIA
12. aprill

Kas hoidumine igapäevasest elust, tegemistest ja valgusest aitab meil jõuda paremini iseendani? Pimeda ruumi teraapia on meditatsioonivorm, kus vaadatakse enda sisse jõudmaks tegelike soovide ning vajadusteni. Kuidas aitab oma elu parem mõistmine sellest elust valutumalt loobuda ja üle saada surmahirmust? Lektoriks Vahur Värk.

SURM KIRJANDUSES
26. aprill

Kuidas kajastatakse surma kirjanduses? Kuidas kirjeldada surma? Kui palju kirjanikud on surmast kirjutades lähtunud oma kogemusest ja üleelamisest? Surma kujutamise mõju jaapani kirjanduses lahkab kirjandusteadlane ja tõlkija Alari Allik.

SURNUST TÕUSMINE
10. mai

Millised füüsilised nähtused kaasnevad kooma ja erinevate organite ülesütlemisega? Kuidas ise selliseid kogemusi kogenud neid tõlgendavad ning oma uut võimalust elule käsitlevad? Arutelu juhivad arst ja vaimulik Jüri Raudsepp ning inimene, kes on otseselt kogenud surnust tõusmist.