Broneeri grupp

 

 

 

LASTEAED JA ALGKOOL

TEEME MUSI MAGUSAKS

Avastame üheskoos kust veel peale suhkrutoosi on võimalik leida suhkrut, milleks suhkruid looduses kasutatakse, milleks sipelgad peavad lehmi ja miks inimestele ning loomadele magus maitseb. Saame teada mida meie keha teeb suhkruga ja mis saab siis kui sööme suhkruid liiga palju või on neid meie toidus hoopis liig vähe. Reastame ise toiduained nende magususe järgi ja võrdleme millistes neist on enam suhkruid. Otsime vastuseid, et milline on siis üks õige magus elu.

Haridusprogramm on loodud näituse "Elada või mitte? Suhkrus on küsimus" juurde.

Kestus: 45 min
Hind: 3€ laps
Grupi suurus: min 10, max 20 last. Iga 7 lapse kohta 1 grupi saatja tasuta.

 

PÕHIKOOL

MOOS JA TOOS – SUHKRUTARBIMISE AJAJOON

Kas ajaloost tuleks õppida? Kuidas orjakaubandus ja koloniaalmaailma pärand on mõjutanud meile nii kättesaadavaks muutunud suhkru hinda? Millal jõudis suhkur iga eestlase köögilauale ja moosipurki? Miks praegu on suhkur nii odav ja kuidas mõjutab suhkrumaks selle hinda või meie tarbimiskäitumist? Milleks veel peale magustamise toiduainetööstus suhkrut kasutab ja kas saaks ka ilma suhkruta? Kuidas tervist ja suhkrut on seostatud ajaloos? Kõigile neile küsimustele otsime ühiselt vastuseid arutelu käigus ja püüame ka ise luua vastupandamatu toote, mis oleks nii õiglase hinnaga tootjale, tervislik tarbijale kui ka maitseks hästi ehk teeme ise limonaadi.

Arutelus osalenu õpib tundma meeskonnatööd ning lihvib oma väljendusoskust. Oskab seostada ajaloos toimunud sündmuste põhju-seid ja tagajärgi ning nende najal visandada tulevikunägemusi. Teha teadlikke otsuseid, mis mõjutavad nii tema enda tervist kui laiemalt ühiskonna hoiakuid. Mõistab, et tervis ei ole toiduaine ehk teeb vahet kehale vajaliku keeruka ainevahetuse ning tarbimisele suunatud lööklausete vahel.

Kestus: 90 min (sellest ca 30 min tutvumine ajutise näitusega „Elada või mitte? Suhkrus on küsimus“ õpetajate ja külastusjuhi saatel, ca 60 min arutelu ja grupitööd).
Hind:
6€ õpilane
Grupi suurus:
min 10, max 20 õpilast. Iga 10 õpilase kohta 1 grupi saatja tasuta.

 

GÜMNAASIUM JA TÄISKASVANUD

UUS! SUHKUR ON VALGE SURM – MÜÜT VÕI TÕDE

Meie teadvuses liigub rida lihtsaid loosungeid, mille najal me teeme oma igapäevaseid tarbimisvalikuid. Nälga saab hõlpsalt leevendada väikse snäki või suhkrujoogiga. Magusast on võimalik jääda sõltuvusse. Palju rasvast toitu teeb paksuks. Ela suhkruta. Üldistusel on suur jõud sõnumi kohalejõudmisel ja kinnistumisel ning seda kasutab teadlikult ära meedia ja reklaam. Kuid suurem osa meist ei ole üldised juhtumid, vaid igaüks omamoodi ja keerulised ning sõltume lisaks tuhandest muust tegurist.

Lahkame neid lihtsaid müüte ja arutelu käigus saab selgust, milleks meie keha kasutab suhkruid, kuidas nad mõjutavad meie emot-sioone, mis juhtub nende liiasusel või vähesusel, millised terviseriskid ja haigused võivad kaasneda suhkrutarbimisega, milleks toiduainetööstus ja meditsiin kasutab suhkruid. Vaatame lähemalt ka suhkrute keemilist koostist, et enam selgust saada süsivesikute toimimise mitmekesisest maailmast.

Arutelus osalenu õpib tundma meeskonnatööd, lihvib oma väljendusoskust. Seostab keemiast tuntud reaktsioone inimese ainevahetusega ja aine molekulstruktuuri tema omadustega. Mõistab, et tervis ei ole toiduaine ehk teeb vahet kehale vajaliku keeruka ainevahetuse ning tarbimisele suunatud lööklausete vahel.

Kestus: 90 min (sellest ca 30 min tutvumine ajutise näitusega „Elada või mitte? Suhkrus on küsimus“ külastusjuhi saatel, ca 60 min arutelu ja grupitööd).
Hind:
6€ osaleja
Grupi suurus:
min 10 inimest. Gümnaasiumigruppidel iga 10 õpilase kohta 1 grupi saatja tasuta.