Näitus „Loomulik surm“ võitis 2016. aasta parima näituse auhinna

27. jaanuaril Eesti Rahva Muuseumis toimunud Eesti muuseumide aastaauhinna galal jagati välja muuseumirotid. Kultuuriministeeriumi juures tegutsev Muuseuminõukogu tunnistas möödunud aasta parimaks näituseks meie muuseumi näituse „Loomulik surm“.

Näitus „Loomulik surm“ räägib surmast ja sellega seotud teemadest. Surm võib tunduda hirmutav, jätta meid leinama, aga see võib anda meile ka tööd, leiba, loomingulist inspiratsiooni ja koguni meelelahutust. Enamik meist püüab surma vältida, teised puutuvad sellega pidevalt kokku. Noorena oleme valmis surema, et saada oma tahtmist või unustada õnnetut armastust; vanaks saades aga klammerdume elu külge. Mis on surm ja milliseid tundeid see meis tekitab?

Näitus aitab tuua selgust surmaga seotud küsimustesse ja tunnetesse, näidates surma kui loomulikku elu osa, mida ei ole vaja karta ega müstifitseerida.

Surmatemaatikat on Eesti muuseumides käsitletud varemgi, kuid peamiselt siiski ajaloolise surmakombestiku tutvustamise või erinevate kunstiprojektide raames. Meie näituse puhul on lähenemine teine ja lähtub peamiselt loomuliku surma füüsilisest, bioloogilisest ja sotsiaalsest vaatenurgast.

Näitusel selgitame, miks ja kuidas inimesed surevad, kirjeldame kehaga toimuvaid surmajärgseid muutusi, puudutame surija kohtlemise eetilist külge ning teisi surmaga seotud teemasid nagu surmahirm, matused, toimetulek leinaga, lahkunu mälestamine, matusekombestik eri usundites jne.

Võidutöö kuraator on Ülle Kask, kujundas Kristiina Kuus ja graafilise kujunduse tegi Britta Benno, meeskonda kuulusid ka Kärt Mikli ja Taavi Kuri.

Rohkem infot näituse kohta leiad siit