AVAMEELSELT SINU KEHAST – Eesti Tervishoiu Muuseumi uus püsiekspositsioon paikneb Tallinna vanalinnas kahes keskaegses hoones, mis on läbinud põhjaliku uuenduskuuri. Vanad hooned loovad ainulaadse atmosfääri ja külastuskeskkonna, mis sobib suurepäraselt raamima II korrusel avatud tänapäevast anatoomiateemalist püsinäitust „Avameelselt sinu kehast”.

Inimkeha on terviksüsteem. Et mõista inimese organismi talitlemist, tuleb tunda tema päritolu, koostist ja ehitust. Mida enam teame, kuidas meie keha toimib, seda paremini oskame tema eest hoolt kanda ja tema kordumatust hinnata. Kahe maja II korrusel paiknevad ruumid moodustavad teematoad, mis harutavad inimkeha põhjalikult lahti, uurides lähemalt kõiki elundkondi. Lisaks inimese anatoomia mitmekihilisele tutvustamisele peatume valdkondadel, mis on meie keha ja tervisega tihedalt seotud, nagu näiteks inimese evolutsioon, tervislik toitumine ja tänapäevased haiguste diagnoosimise võimalused. Uues püsiekspositsioonis oleme kasutanud rohkelt erinevaid eksponeerimisvahendeid ja näituseeksponaate. Näitlike vahendite mitmekesisus skeemide, vahast või plastist anatoomiliste mudelite ja päris elundite ehk plastinaatide näol võimaldab saada täiusliku pildi inimese sisemusest.

Toredat osalemisvõimalust pakuvad elektroonilised ja mehaanilised käed- külge-eksponaadid. Kõik esemed muuseumis, mida julgelt katsuda võib, on tähistatud punase punktkirjas sildiga. Nii on muuseumisse oodatud ka pimedad külastajad, kes saavad muuseumielamuse väljaõppinud kirjeldusgiidide abil.

Muuseumi loodud originaalsed arvutiprogrammid aitavad selgitada keha toimimise põhitõdesid ja pakuvad harivat meelelahutust. Kuna tervishoiumuuseum kogub ja eksponeerib Eesti meditsiiniajalooga seotud pärandit, on igas teematoas eksponeeritud valik valdkonnaga seotud meditsiiniajaloolisi esemeid. Need kõnekad arstiriistad ja ravivahendid võimaldavad külastajal aimata, kuidas raviti inimesi varem. Muuseumi uue näituse tegemisel oleme alles hoidnud kõik vana ja hea. Anatoomilised õppevahendid ei aegu kunagi – pigem muutuvad nad aja möödudes väärtuslikuks näidiseks sellest, kuidas läbi aegade on anatoomiat õpetatud. Eksponeerituna uues kuues mõjuvad need jälle värskelt ja pakuvad muuseumi püsikülastajatele sooja äratundmisrõõmu.

Muuseumi II korrusel paiknev püsinäitus AVAMEELSELT SINU KEHAST soovib oma külastajatele pakkuda eredat ja meeldejäävat muuseumielamust ning julgustada tegema oma elus tervislikke valikuid. Õpilastele pakume vaheldusrikast ja omanäolist õpikeskkonda.

Suhkur on valge surm - müüt või tõde?